2019 Basketball World Cup
Contents:- Venues
- Participating countries and squads
- Tournament
- Group phase
- Group A
- Group B
- Group C
- Group D
- 9th–16th classification phase
- Bracket phase
- Quarterfinals
- 5th–8th classification
- Semi-finals
- Seventh place match
- Fifth place match
- Third place match
- Final
- Final standings
Venues
- Canary Centre (Stockholm)
- Skylines Centre (Sydney)
- BTC Arena (Darwin)
- Malcolm Hunter Arena (Chicane)
Participating countries and squads
- BZE (Republic of Bzerneleg)
- FAU (The Federal Republic of Fauderland)
- FIH (FiHami)
- GIL (Federal Republic of GI-Land)
- HYS (The Union of Hystaiga)
- HZB (Hazelbrust)
- IFF (The Imperial Federation of Frost)
- OLY (The Olympian Republic)
- PEH (The Peocracy of Huawan)
- REB (Commonwealth of Rebeltopia)
- RIM (The Republic of Reizen)
- SED (Kingdom of Sedunn)
- SNO (The Republic of Snolland)
- SOR (The Confederation of Sorbkraia)
- TRS (Republic of Transsuneria)
- VAL (The Valkyrian Republic)
Valkyria United
Pos. | No. | Name | Club |
G | 4 | Katelynn Hudson | Stockholm SC |
G | 5 | Julie Madden | Sydney SC |
F | 6 | Rebecca Acker | Stockholm SC |
F | 7 | Kala Wolfe | Darwin SC |
C | 8 | Sierra Boehm | Vancouver SC |
G | 9 | Alaina Blanchard | Brooklyn SC |
F | 10 | Nichelle Hendricks | Sydney SC |
F | 11 | Desirae Espinoza | Chicane SC |
G | 12 | Melody Colburn | Monteros SC |
G | 13 | Zana Calderon | Stockholm SC |
C | 14 | Shaelene Buckley | Sydney SC |
F | 15 | Kyla Cameron | Vancouver SC |
Tournament
Group phase
Ties in the group stage are broken by:
- Points earned
- Head-to-head record via points system above
- Goal average on games among tied teams
- Goal average on all group games
- Drawing of lots
Group A
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | Tie |
FiHami | 3 | 3 | 0 | 337 | 325 | +12 | 6 | Quarterfinals | |
Rebeltopia | 3 | 2 | 1 | 335 | 322 | +13 | 5 | Quarterfinals | |
Bzerneleg | 3 | 1 | 2 | 332 | 344 | −12 | 4 | Classification | |
GI-Land | 3 | 0 | 3 | 327 | 340 | −13 | 3 | Classification | |
Group B
Group B was labelled as the "southwestern group of death" by sports commentators due to the fact that three of the four countries share a border with each other and were extremely competitive.
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | Tie |
Huawan | 3 | 2 | 1 | 329 | 334 | −5 | 5 | Quarterfinals | 1–0 vs VAL |
Valkyria (H) | 3 | 2 | 1 | 324 | 307 | +17 | 5 | Quarterfinals | 0–1 vs PEH |
Sorbkraia | 3 | 1 | 2 | 323 | 328 | −5 | 4 | Classification | 1–0 vs HYS |
Hystaiga | 3 | 1 | 2 | 318 | 320 | −2 | 4 | Classification | 0–1 vs SOR |
Group C
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | Tie |
Olympia | 3 | 2 | 1 | 318 | 327 | −9 | 5 | Quarterfinals | 1–0 vs HZB |
Hazelbrust | 3 | 2 | 1 | 341 | 316 | +25 | 5 | Quarterfinals | 0–1 vs OLY |
Snolland | 3 | 1 | 2 | 316 | 331 | −15 | 4 | Classification | 1–0 vs TRS |
Transsuneria | 3 | 1 | 2 | 324 | 325 | −1 | 4 | Classification | 0–1 vs SNO |
Group D
As opposed to Group B, other commentators described Group D as the "group of death" because Frost and Reizen were placed in the group and the presence of Fauderland and Sedunn, two countries that have different visions for the Reizen Civil War, only magnified the political significance of the group.
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | Tie |
Faulderland | 3 | 2 | 1 | 327 | 306 | +21 | 5 | Quarterfinals | 1–1, 1.023 |
Sedunn | 3 | 2 | 1 | 341 | 337 | +4 | 5 | Quarterfinals | 1–1, 0.991 |
Reizen | 3 | 2 | 1 | 328 | 322 | +6 | 5 | Classification | 1–1, 0.986 |
Frost | 3 | 0 | 3 | 302 | 333 | −31 | 3 | Classification | |
9th–16th classification phase
Group E
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Tie |
Sorbkraia | 3 | 2 | 1 | 339 | 322 | +17 | 5 | 1–0 vs BZE |
Bzerneleg | 3 | 2 | 1 | 337 | 318 | 19 | 5 | 0–1 vs SOR |
Hystaiga | 3 | 1 | 2 | 315 | 329 | −14 | 4 | 1–0 vs GIL |
GI-Land | 3 | 1 | 2 | 311 | 333 | −22 | 4 | 0–1 vs HYS |
Group F
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Tie |
Transsuneria | 3 | 2 | 1 | 325 | 303 | +22 | 5 | 1–0 vs RIM |
Reizen | 3 | 2 | 1 | 299 | 333 | −34 | 5 | 0–1 vs TRS |
Frost | 3 | 1 | 2 | 312 | 304 | +8 | 4 | 1–0 vs SNO |
Snolland | 3 | 1 | 2 | 323 | 327 | −4 | 4 | 0–1 vs IFF |
Bracket phase
Quarterfinals
Date | Home team | Home score | Away team | Away score | Venue | Location |
9 July 2019 | FIHami | 115 | Valkyria (H) | 112 | Canary Centre | Stockholm |
9 July 2019 | Olympia | 91 | Sedunn | 100 | Skylines Centre | Sydney |
10 July 2019 | Huawan | 117 | Rebeltopia | 113 | Canary Centre | Stockholm |
10 July 2019 | Faulderland | 111 | Hazelbrust | 95 | Skylines Centre | Sydney |
5th–8th classification
Date | Home team | Home score | Away team | Away score | Venue | Location |
11 July 2019 | Valkyria (H) | 102 | Olympia | 110 | Canary Centre | Stockholm |
11 July 2019 | Rebeltopia | 101 | Hazelbrust | 113 | Skylines Centre | Sydney |
Seventh place match
Date | Home team | Home score | Away team | Away score | Venue | Location |
12 July 2019 | Valkyria | 108 | Rebeltopia | 102 | Malcolm Hunter Arena | Chicane |
Fifth place match
Date | Home team | Home score | Away team | Away score | Venue | Location |
12 July 2019 | Olympia | 114 | Hazelbrust | 101 | BTC Arena | Darwin |
Semifinals
Date | Home team | Home score | Away team | Away score | Venue | Location |
12 July 2019 | FiHami | 96 | Sedunn | 90 | Canary Centre | Stockholm |
12 July 2019 | Huawan | 112 | Faulderland | 117 | Skylines Centre | Sydney |
Third place match
Date | Home team | Home score | Away team | Away score | Venue | Location |
13 July 2019 | Sedunn | 113 | Huawan | 115 | Skylines Centre | Sydney |
Final
Date | Home team | Home score | Away team | Away score | Venue | Location |
14 July 2019 | FiHami | 116 | Faulderland | 114 | Canary Centre | Stockholm |
Final standings
No. | Team | Record | Tie* | Event |
1 | FiHami | 6–0 | | Final |
2 | Faulderland | 4–2 | | |
3 | Huawan | 4–2 | | Third place game |
4 | Sedunn | 3–3 | | |
5 | Olympia | 4–2 | | Fifth place game |
6 | Hazelbrust | 3–3 | | |
7 | Valkyria | 3–3 | | Seventh place game |
8 | Rebeltopia | 2–4 | | |
9 | Sorbkraia | 3–3 | 110.33 | Rank 1 in 9th–16th classification |
10 | Transsuneria | 3–3 | 108.17 | |
11 | Reizen | 4–2 | | Rank 2 in 9th–16th classification |
12 | Bzerneleg | 3–3 | | |
13 | Hystaiga | 2–4 | | Rank 3 in 9th–16th classification |
14 | Frost | 1–5 | | |
15 | Snolland | 2–4 | | Rank 4 in 9th–16th classification |
16 | GI-Land | 1–5 | | |
---|
* Determined by point average throughout tournament
- Pos. means "position"
- No. means "number"
- Pld means "played"
- W means "wins"
- L means "losses"
- PF means "points for"
- PA means "points against"
- PD means "point difference"
- Pts means "points"
- (H) means "host"
Spreadsheet of the 2019 Women's Basketball World Cup (Google Drive)
Out-of-character discussion
4× Cabinet minister /// 1× OWL director /// CRS member /// SPSF
My History
(This post was last modified: 07-14-2019, 04:19 PM by Jay Coop.)
Reply